Android’de Phonegap Hata Ayıklama

Eğer JAVA ile Android uygulaması geliştiriyorsanız, Debugging (Hata Ayıklama) veya Profiling ihtiyaçlarınız sıkıntı yaratmayabilir ama söz konusu “Hybrid” olarak tabir edilen mobil uygulamalar olduğunda işler biraz değişiyor.

Hybrid Uygulama

Hybrid uygulama mimarisi, native bir uygulamanın içine gömülmüş bir WebView nesnesinin üzerinde HTML, JavaScript, CSS içeriğinin gösterilmesi esasına dayanır. WebView ise aslında programlanabilir bir web tarayıcısı nesnesidir. Bu nesne, iOS’ta UIWebView olarak adlandırılır.

Hybrid uygulama mimarisinde, uygulamanın “Container” kısmı native iken içeriği native değil. Bu da performans sorunlarını beraberinde getiriyor. Ancak çeşitli optimizasyon teknikleriyle performans iyileştirmeleri yapmak mümkün. “Well-optimized” ve “Well-coded” bir hybrid uygulama, son kullanıcıya yansımayacak düzeyde iyi performansla çalıştırılabilir.

İşte burada Debugging ve Profiling gibi kavramlar daha da önem kazanıyor. Uygulamanız hangi anda ne kadar bellek kullanıyor, uzak isteklerde ne kadar veri gidip geliyor, sayfa görüntülemelerinde hangi dosyalar ne kadar zamanda yükleniyor ve benzeri durumları kontrol altında tutmazsanız, uygulamanız verimli çalışmayacaktır.

Android 4.4 Öncesi ve Sonrası

Remote Debugging (Uzak Hata Ayıklama) özelliğini, Android KitKat öncesi sürümlerde üçüncü parti bileşenler ile kullanabiliyorsunuz. Gördüğüm kadarıyla bu konuda jsHybugger oldukça başarılı ancak 29 Euro gibi bir ücreti var.

Android KitKat ile beraber gelen yenilikle, üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç olmaksızın Google DevTools aracılığı ile Remote Debugging yapabiliyorsunuz. Android cihazınızı USB ile bilgisayarınıza bağlayın. Chrome adres satırına “chrome://inspect” yazın. Karşınıza gelen ekranda, cihazınıdaki Chrome uygulamasındaki açık sekmeleri inceleyebileceğiniz gibi WebView nesnesi içeren uygulamaları da inceleyebilirsiniz.

debug2

Chrome DevTools ile web sayfalarında yaptığınız Live Editing, JavaScript Profiling gibi tüm işlemleri artık mobil uygulamanız için de yapabilirsiniz. Phonegap ile uzak hata ayıklama yapabilmek için Phonegap’in en düşük 3.3 sürümüne sahip olmalısınız ve uygulamanızın “onCreate” metoduna aşağıdaki satırları ekleyerek WebView nesnesinin hata ayıklama özelliğini aktif hale getirmelisiniz.

Facebook Twitter Digg Delicious

07 Temmuz 2014 tarihinde yayınlandı.