Arduino İle Kolay Elektronik

Elektronik öğrenmek istiyorsanız ama yeterli altyapınız yoksa ya da PIC programlama size fazla ağır geliyorsa, yine de hobi olarak ya da profesyonel anlamda elektronikle uğraşmak istiyorsanız Arduino elektronik kiti tam size göre.

Arduino-uno-perspective-transparentArduino, temelde üzerinde bir mikrodenetleyici bulunan ve çeşitli giriş çıkış elemanlarına sahip bir donanım.

Yapacağınız projenin büyüklüğüne göre çeşitli modelleri bulunan Arduino’yu USB ara kablosu ile bilgisayarınıza bağlayarak, Arduino IDE ve kendi programlama dili ile kolayca programlayabiliyorsunuz.

Başlangıç için size Arduino UNO modelinin fazlasıyla yeterli olacağını söyleyebilirim. Elbette sadece donanımı alarak proje geliştirmeye başlayamazsınız. İhtiyaç duyacağınız direnç, jumper kabloları, LED, transistör gibi parçaları da içeren bir başlangıç kiti satın almanızı öneririm.

Eğer programlama altyapınız yoksa, dökümantasyondan faydalanarak kısa sürede Arduino’nuzu programlayabilirsiniz ancak programlama algoritması biliyor olmanız büyük avantaj sağlayacaktır.

Arduino ile yapabilecekleriniz neredeyse sınırsınız! İnternette çeşitli sitelerde Arduino ile yapılmış yüzlerce projeye ulaşabilirsiniz. Bunların arasında EMF / Hayalet Dedektörü bile bulabilirsiniz.

Yaklaşık bir yıl önce alıp bir kenara attığım Arduino ile aşağıda gördüğünüz bir LCD projesi yaptım.

30347_488572701164663_1747168500_n

Ayrıca eski konsolumdan kalan PlayStation 2 oyun kolunu parçalayarak ve PS2 Controller Library kullanarak OSKÜD (Otomatik Sigara Külü Dökeceği) yaptım. Tabi ki OSKÜD mevzusu tamamen geyik amaçlıydı, internetteki çeşitli sitelere yükleyerek kendi çapımda eğlendim.

Eğer programlamaya ve biraz da elektroniğe ilginiz varsa Arduino sizi uzun süre meşgul edecek bir hobi olacaktır.

Facebook Twitter Digg Delicious

03 Ağustos 2013 tarihinde yayınlandı.