Dövme (Tattoo) Tecrübelerim

Dövmeden kastımın “Tattoo” olduğunu belirttim ki arama motorlarından Ninjitsu meraklıları gelmesin. Dövme yaptırmak her zaman ilgimi çeken bir şeydi. Hayat koşuşturması ve benzeri nedenlerden ancak 32 yaşıma geldiğimde bu ilgi alanımı pratiğe dökme fırsatı bulabildim. Bu yazıda dövme maceralarım sırasında yaşadığım tecrübeleri paylaşacağım ki belki birilerine faydam olur.

Öncelikle…

Makyaj yaptırmıyorsunuz, saç boyatmıyorsunuz, dövme yaptırıyorsunuz. Yaptıracağınız dövmenin “ömürlük” olduğunu unutmayın. Günümüzde dövmeler lazer yöntemiyle, uzun ve pahalı sehanslar sonunda silinebiliyor ama bu zahmete ve masrafa katlanmak istemezsiniz.

Asla ve asla sevgilinizin ismini yaptırmak gibi bir ergen hareketi yapmayın. Yarın Aysun’dan ayrılacaksınız ve kolunuzdaki bu dövme Melis’in hiç hoşuna gitmeyecek.

Tercihe bağlı olarak görünür yerlere yaptırmayabilirsiniz. Herkesin görebileceği bir noktadaki dövme, yapacağınız iş görüşmelerinde veya çevrenizde olumsuz izlenim bırakabilir. Eğer benim gibi “atımla kuşağım” tadında yaşıyorsanız, aşağıdaki şekilde de yaptırabilirsiniz.

216661_557986817556584_1515984202_n

Dövmeci Seçimi

Dövme tecrübelerim esnasında Kadıköy’de dört farklı dövmeciye gittim. Burada bunların hangisi iyidir, hangisi kötüdür kısmını yazmayacağım. Hepsi bu işten hayatını kazanmaya çalışan genç, güzel arkadaşlar. Sadece genel bazı uyarılar da bulunacağım ki benim düştüğüm hatalara düşmeyin.

Genel olarak seçeceğiniz dövmeci asla ve asla “merdiven altı” olarak tabir edilen ucuzcu yerler olmamalı. Bu tip yerlerde kullanılan dövme mürekkepleri kalitesiz olduğundan zamanla silinir. Ayrıca maliyeti düşük tutmak adına sterilizasyona dikkat etmeyebilirler. 100-200 TL daha az fiyat için sağlığınızdan olmayın.

Dövme işleminden önce makineye takılan iğnenin yeni olduğundan emin olun. Her müşteri için yeni iğne kullanan dövmeciler zaten müşterinin görmesi için iğneyi müşterinin önünde kutudan çıkartır ve takar.

Dövme sonrasında size kutusunu 100 TL’den “özel krem” satmak isterlerse kesinlikle almayın. Çıkışta eczaneden temin edeceğiniz Vazelin ve Bepanthene ile dövme sonrası bakım yapabilirsiniz.

Acı Var mı Acı?

İlk defa dövme yaptıracakların belki de en merak ettiği soru, dövme esnasında acı duyulup duyulmadığı. Açıkçası acı duyuyorsunuz ama dayanılmayacak türden değil. Dövme koltuğunda bayılıp kalan, fenalık geçiren, yarıda bırakıp kaçan vakalar çokça var ancak bu kişilerin asıl sorunu kendi kendilerine heyecan yapmaları. Siz siz olun tansiyon düşmesine karşı gitmeden önce karnınızı doyurun.

Ek olarak acı eşiği dövmenin yapıldığı yere göre değişir. Kol ve omuzlarda en az hassasiyet varken ve el üzerine yapılırken iğneyi kemiklerinizde hissetmeniz mümkün.

Conclusion

Dövme yaptırmak; uzun vadeli ve biraz da pahalı bir ilgi alanı. Dövmeyle ilgili toplumumuzda önyargıların olduğunu da belirtmek de fayda var. İlk dövmenizi yaptırmadan önce bu yazıyı bir kez daha okuyup, iki kez daha düşünün diyorum.

Facebook Twitter Digg Delicious

18 Temmuz 2013 tarihinde yayınlandı.