Düşük Maliyet ile 3D Gözlükle Oyun Keyfi

PC oyunlarını, sadece 10 TL masraf yaparak 3D gözlükle oynamak ister misiniz? Bu yazıda adım adım yapmanız gerekenleri ve bu sistemin artılarını / eksilerini göreceğiz. 

3D Gözlük Temini

Şu anda piyasada çeşitli 3 boyutlu teknolojilere ait 3D gözlükler bulunuyor. Bizim alacağımız 3D gözlük tipi ise “Anaglif” olarak bilinir. Anaglif 3D sistemi, basit olarak iki göze gelen görüntüyü renk farklarını kullanarak ayırma tekniğidir. Anaglif gözlükler de kendi aralarında renk farklılıklarına göre ayrılır. En yaygın kullanılan Anaglif gözlük çeşidi Red / Cyan (Kırmızı / Cam Göbeği)‘dir.

Red-cyan-blue-Plastic-Framed-3D-Dimensional-3D-glass

Anaglif gözlüğünüzü internetten temin edebileceğiniz gibi elektronik eşyalar satan bazı yerlerde de bulabilirsiniz. Ben zamanında Kadıköy’deki Yazıcıoğlu İş Hanı’nın alt katından almıştım. Burada size tavsiyem, kartondan yapılan gözlükler yerine plastik olanlarını tercih etmenizdir. Karton tipi gözlükler hem yüzünüze rahat oturmaz, hem de çabuk yıpranır.

3D Görüntü Elde Etmek

Eve geldiniz, gözlüğünüzü taktınız, oyunu açtınız ama 3D göremiyorsunuz, gayet doğal. Anaglif 3D teknolojisinde, bir görüntünün insan beyninde derinlik hissi uyandırabilmesi için farklı açılardan iki farklı renk katmanına (bizim gözlüğümüze göre kırmızı ve cam göbeği) sahip olması gerekir. Yani ekrana gözlüksüz baktığınızda iki renkli ve üstüste binmiş bir görüntü görürsünüz.

Normalde PC oyunlarının çok azı bu tür bir Anaglif çıktı sağlar. İşte bu noktada iZ3D devreye giriyor. iZ3D, PC oyunlarındaki normal görüntüyü eş zamanlı olarak anaglif görüntüye çevirerek, oyunları 3D gözlükle oynayabilmemizi sağlıyor. Bu arada projenin lisans sorunları yüzünden durdurulduğunu belirtmekte fayda var ancak eski sürümlerine hala ulaşabileceğiniz yerler mevcut.

5ab3ee34f4929537

iZ3D sürücülerini resmi sitesinden indirdikten sonra, programın Output seçeneğinden görüntü çıktısını Optimized (Red/Cyan) olarak seçiyoruz. Ek olarak oyunlara özel profil ayarlarını ve diğer hassas ayarlamaları kendinize göre yapabilirsiniz.

Gözlüklerinizi takıyorsunuz ve favori oyununuzu açıyorsunuz! Hepsi bu kadar…

Artıları ve Eksileri

Bu sistemle Left 4 Dead ve Dead Space oyunlarını bir süre oynadım. 3D derinlik hissi hiç ama hiç fena değil. Belki başka oyunlarda daha da kaliteli derinlik hissi elde etmek mümkün olabilir, şahsen denemedim.

Dead_Space_in_3D_(RedCyan)_(4)

Bunun yanında elbette 2D görüntüyü anaglif sisteme çevirmenin bilgisayarınıza bir yükü var. Dolayısıyla gözle görülebilir bir FPS düşüşü söz konusu. İyi bir konfigürasyonla bu dezavantajı ortadan kaldırabilirsiniz.

Ne var ki anaglif 3D sisteminin asıl dezavantajı olan renk kaybının önüne geçemiyorsunuz. Oyunlarda görebileceğiniz bütün renkler kırmızı ve mavinin tonlarında. Bir süre sonra renkleri, 3D özelliğine tercih etmek isteyebilirsiniz.

Facebook Twitter Digg Delicious

26 Eylül 2013 tarihinde yayınlandı.