Elektronik Sigara Deneyimim

Dumanlı hava sahasından buharlı hava sahasına giriş yapmak, sigara alışkanlığınızı değiştirmek istiyorsanız, bu yazı faydalı olabilir.

Sigarayı Nasıl Bırakamadım?

Sigara kullandığım dönemde sayısız kere sigarayı bırakma girişimim oldu ve hepsinde de başarısız oldum. Champix, nikotin sakızı, nikotin bandı ve benzeri bilimsel / bilimsel olmayan her şeyi denememe rağmen, sigaranın psikolojik bağımlılığından kurtulamıyordum.

“Psikolojik bağımlılık” kavramını biraz açalım: Benim “Ritüel” adını verdiğim, tekrarlayan ve döngüsünden kurtulamadığım bir davranış biçimim var. Ritüel genel olarak, yaptığım işi bırakıp bir kahve koymak ve beraberinde bir sigara yakarak “düşüne düşüne” içmek.

“Delilik, aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir.” – Einstein

Sigara bağımlılığımın, nikotin bağımlılığından çok Ritüel’den kaynaklandığını farkettiğimde, geleneksel sigara bırakma yöntemlerinin işe yaramayacağını anladım.

Bana sigaranın yerine öyle bir şey gerekliydi ki, hem nikotin ihtiyacımı karşılamalı hem de Ritüelimi devam ettirebilmeliydim. İşte bu dönemde elektronik sigara ile tanıştım.

Elektronik Sigaraya Giriş (ESG-101)

Elektronik sigarayı ilk defa 3-4 yıl önce duymuştum ve bir cihaz almak için araştırmalara başlamıştım. Ama o da ne? “Atomizer”,”coil”, “likit”, “mod” kavramları arasında kaybolup bir Samsun 216 yakıvermiştim.

Bu yüzden; bu yazıyı sigarayı bırakıp, elektronik sigaraya geçiş yapmak isteyenler için; anlaşılır, sade ve kolay bir dille yazmaya çalışacağım.

Basitçe Elektronik Sigara

Elektronik sigaranın çalışma mantığı, nargile ile aynı prensiplere dayanır. Cihazın içinde bulunan sıvı, düğmeye bastığınız anda ısınan bir bobin (coil) ile buharlaştırılır ve çıkan buharı içinize çekersiniz. “Buhar” diyorum, çünkü elektronik sigaradan “buhar” çıkar, “duman” değil.

Elektronik Sigara Coil

Bobin (Coil)

Elektronik sigara; sigara gibi nikotin ihtiyacınızı karşılar, el ve dudak tiryakiliğinizi devam ettirebilmenizi sağlar.

DİKKAT! Elektronik sigara zararsız değildir; sadece zararları henüz tam olarak bilinmemektedir. Yeni yapılan araştırmalara göre, elektronik sigara buharında kansere sebep olan Asbest tespit edilmiştir.

Cihaz Seçimi

Elektronik sigaraya başlarken, kafanızın karışmaya başlayacağı ilk konu cihaz seçimidir. Hiç detaya girmeden, size iki tane cihaz tavsiye edeceğim. Her ikisi de uzun süreli kullanıma uygun, sağlam cihazlar olup; aralarında pil gücü, likit kapasitesi gibi farklar vardır. Bütçenize göre birini seçebilirsiniz.

Birincisi, benim de başlangıçta kullandığım Joyetech eGo AIO.

Joyetech eGo AIO

Joyetech eGo AIO

Cihazı internetten ya da elektronik sigara malzemeleri satan dükkanlardan 100 TL civarında bir fiyatla temin edebilirsiniz.

Joyetech eGo AIO

Joyetech eGo AIO

Tavsiye edeceğim diğer bir cihaz ise, şu anda kullandığım ve çok memnun olduğum SMOK Alien olup, piyasadan 300 TL (piller hariç) civarında fiyat ile temin edebilirsiniz.

SMOK Alien

Likit Seçimi

Likit seçimi yaparken, göz önünde bulunduracağınız iki şey olsun. Birincisi aroma seçimi, ikincisi nikotin seviyesi. Piyasada onlarca çeşit likit olup, zevkinize göre birini seçebilir ya da bir kaç tanesini sip karıştırabilirsiniz.

Dikkat! Seçeceğiniz nikotin seviyesine dikkat edin. 15 yıllık sigara tiryakisi olmama rağmen %0.9’luk nikotin seviyesi bana başlangıçta fazla geldi.

Ben aromalı likitlerden çok hoşlanmadığım için, aromasız ya da hafif tütün aromalı EVYAP (ev yapımı) likitleri tercih ediyorum.

Facebook Twitter Digg Delicious

27 Ağustos 2016 tarihinde yayınlandı.