GSM Modem Kurulumu

Cep telefonunuza gelen “başlıksız” (yani normal bir cep telefonu numarasından gelen) mesajları bilirsiniz. “Bilmem ne için son fırsat” ya da “Kredi kartı borçlarınızı taksitlendiriyoruz” gibi… Bu tür toplu gönderimleri yapanlar, daha düşük maliyetli olması için bir “SMS Gateway” kullanmak yerine gönderimlerini SIM kart üzerinden yapıyorlar. İşte bu yazıda, bu tür toplu SMS gönderimlerinde ve bir çok ticari alanda yaygın olarak kullanılan altyapıya “kuşbaşı” bakacağız.

Herşeyden önce bir GSM modem’e ihtiyacımız olacak. Piyasada çok sayıda ve farklı fiyat aralıklarında GSM modem bulabiliyorsunuz. Sahip olduğu özelliklere göre fiyat tabi ki değişiyor. Eğer amacınız yalnızca SMS göndermekse giriş seviyesinde bir modem de işinizi görebilir. Bendeki Siemens’in TC35 modeli, aynı zamanda sesli arama yaparken kullanabileceğiniz mikrofon girişini ve ses çıkışını da içeriyor. Modemin e-Bay’daki fiyatı 100 USD 30 USD civarında bildiğim kadarıyla.

IMG_1253

Piyasadaki bir çok modelin bağlantı arayüzü RS-232’dir. Yeni nesil bilgisayarlarda ve özellikle dizüstü bilgisayarlarda seri port girişi olmadığından bir adet RS-232 / USB çeviriciye de ihtiyacınız olacak.

GSM modem’inizi bilgisayarınıza bağladıktan sonra, eğer ürünle birlikte bir driver ya da kurulum dosyası gelmişse kurulumunu yaparsınız. Genellikle Çin malı ve giriş seviyesindeki ürünlerin yanında driver gelmiyor. Bu durumda Denetim Masası > Telefon ve Modem menüsünden, cihazınızı “Standart 56.000 Bps Modem” olarak tanıtmanız yeterlidir.

Eğer üretici tarafından aksi belirtilmemişse, yine Telefon ve Modem menüsünde, “En Yüksek Bağlantı Hızı” (Baud Rate) değerini 9600 olarak ayarlayın.

modem-02

Acaba cihazımız çalışıyor mu? Bunu test etmenin bir çok yolu var. Biz bir terminal yazılımı olan PuTTY ile modemimize bağlanıp, cihaz üzerinde sorgulamalar yapacağız.

PuTTY ekranında, “Connection Type” seçeneğini “Serial” olarak belirledikten sonra, “Serial Line” bölümüne cihazın bağlı olduğu portu, “Speed” bölümüne biraz önce belirlediğimiz Baud Rate değeri olan 9600’ü yazıyoruz ve “Open” diyoruz.

modem-03

Eğer bağlntımız başarılıysa, siyah ve boş bir ekran bizi karşılayacaktır. Terminal penceresinde “ATI” yazarak enter’e bastığımızda cihazın marka / model bilgisi bize dönecektir. Bu da demektir ki cihazımıza başarıyla bağlandık ve cihaz komutları başarıyla işliyor.

Eğer SIM kartınız takılıysa, modemin GSM komutlarını işleyebilmesi için PIN kodunu girmeniz gerekir. Bunun için modeme “AT+CPIN=0000” komutunu gönderiyoruz. Buradaki dört haneli rakam, SIM kartınızın PIN kodudur.

Eğer “+CPIN: READY” cevabı geldiyse, artık ortamlara akabilirsiniz demektir.

modem-04

Elbette kimse bir GSM modem’i PuTTY ile kullanmak için almaz. Genellikle M2M yani makineden makineye sistemlerde kullanılır ve terminal kısmında özel yazılımlar bulunur. GSM modem’ler; toplu SMS gönderiminden, otomatikleştirilmiş sesli aramalara, benzin istasyonlarındaki pompalardan, bankamatik cihazlarına  kadar her alanda kullanılıyor.

Eğer kendi yazılımınızda GSM modem kullanacaksanız, aynı komut setlerini yine seri port üzerinden göndererek modeminizi yönetebilirsiniz. GSM modem ile yapabileceğiniz tüm işlemleri Hayes / AT komut setini inceleyerek öğrenebilirsiniz. Kullandığınız platforma ya da programlama diline bağlı olarak, işinizi kolaylaştıracak çeşitli seri port kütüphaneleri de mevcut.

Facebook Twitter Digg Delicious

16 Ocak 2014 tarihinde yayınlandı.