İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Çocukluğumda Indiana Jones (Kamçılı Adam) olmak istiyordum ama şartlar elvermedi. Durumumuz yoktu, kamçı alamadık. Hadi kamçıyı aldın, “adam” olmak daha zor işti. Bu yüzden sümsük işi bilgisayarcılığı seçmek zorunda kaldım. Yoksa şimdi Musa’nın Kayıp Sandığı‘nın peşinde koşuyor olabilirdim.

Tarih ve arkeoloji ile ilgilenen / ilgilenmeyen herkese tavsiye edebileceğim çok güzel bir mekan var: İstanbul Arekoloji Müzeleri. Kısa bir süre önce yeniden restore edilerek son derece modern bir hale getirilmiş.

iam-01

İAM’nin içinde birden fazla, tarihi dönemlere göre kategorize edilmiş müze bulunuyor. Bunların detayına girmiyorum çünkü web sitesinden her türlü bilgiye erişebilirsiniz.

iam-04

Müzelerin içeriği gerçekten çok zengin. Tarihin her dönemine ait yüzlerce parça eser sergileniyor ve çoğu da kıymetli buluntular. Hızlı hızlı gezmeme rağmen, iki tane binayı dolaşmam saatlerimi aldı. Eğer hayatınızda mumya veya lahit görmeden ölmek istemiyorsanız, İAM’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

iam-02

Müzeleri gezerken bir çok kültürü tanıma imkanınız oluyor. İnsanlar zamanında nelere tapmış, kimlerin peşinden gitmiş, kimi sevmiş, kimden nefret etmiş ve sonunda ölmüş, görüyorsunuz. Kelimenin gerçek anlamıyla İAM ufkunuzu genişletebilecek içeriğe sahip. Örneğin aşağıdaki buluntular, Arap Yarımadası’nda İslam öncesi döneme ait putlar.

iam-06

Bu teyzem de antik Anadolu tanrıçası Kybele.

iam-08

Eserlerin bir çoğunda nerede bulunduğu, hangi döneme ait olduğu gibi bilgiler de yer alıyor. Hatta bazı buluntuların günümüzdeki yerini gösteren, profesyonelce hazırlanmış maketleri bile düşünmüşler.

iam-05

İAM’a yaptığım gezi benim açımdan çok faydalı oldu diyebilirim. Örneğin bir kaç gün öncesine kadar, dinler tarihinde elleri önde bağdaştırılarak yapılan ibadet şeklinin geçmişini internet üzerinden araştırıyorken, İAM’da çeşitli dönemlere ait buluntularda aynı duruşu (İslam’da Kıyam olarak geçer) görmem beni şaşırttı.

iam-03

Burada gezerken keyif almanız ve birşeyler öğrenmeniz için tarihçi ya da arkeolog olmanıza gerek yok. Son olarak diyeceğim, İAM’ı ilk fırsatta ziyaret edin ve fotoğraf makinenizi yanınızda getirmeyi unutmayın.

Facebook Twitter Digg Delicious

09 Ağustos 2014 tarihinde yayınlandı.