Kapitalizm’in Sigara Oyunları

Sigara; geçici veya kalıcı hasarlar bırakan, süründüren, öldüren, bağımlılık yapan bir uyuşturucu olmasına rağmen, günümüzde devlet eliyle satılmakta. Çünkü Batı’nın Kapitalist çarklarının büyük bir bölümü sigara sektöründedir. En sevdiğiniz film karakterinin sigara içiyor olması bir rastlantı değil.

ABD’de, 1964 yılına kadar halk sigaranın zararlı olduğu bilmiyordu çünkü üreticiler tarafından gizleniyordu. Zamanla bilimsel araştırmalar sigaranın zararlarını ortaya koydukça, sigara şirketleri de boş durmadı ve kolları sıvayıp sigaranın sağlığa faydalı olduğuna dair reklamlar hazırladılar.

Bu reklamların daha etkili olabilmesi için “aile”, “erkeklik”, “çocuk” gibi hassas temalar kullanıldı. O reklamlardan bazıları…

Diş hekimlerinin tavsiye ettiği sigara Viceroy.

dentist_01

İlk gördüğümde sesli güldüğüm “Suratına üfle ve her istediğinii yapsın” temalı reklam. Günümüzde denemenizi tavsiye etmem.

objectifying_4

Bebeğinizin ileride bir centilmen olmasını istiyorsanız, hamileliğinizde ve sonrasında Philip Morris için.

DSC_9526

Babanıza Babalar Günü’ünde karton karton sigara almayı ihmal etmeyin.

50-old-golds-cigarettes-ad-for-dad-on-fathers-day

Doktorunuz diyor ki: Camel içip de gırtlağı zarar gören bir kişi bile yoktur.

19c8oyunpz4efjpg

1949 yılında televizyonlarda yayınlanan “More Doctors Smoke Camels Than Any Other Cigarette” reklamı, Fallout’un Fat-Boy reklamlarını aratmıyor.

Sigaralara filtre ekleme zorunluluğu geldikten sonra halk arasında “Erkek adam filtreli sigara içmez” mottosu yayılmaya başladı. Öyle ki Marlboro artık “Kadın Sigarası” olarak anılmaya başlanır. Bunun önüne geçmek için Phillip Morris şirketi “Marlboro Man” karakterini yaratarak ürünü “erkeklik” temasıyla özdeşleştirir. Küçük bir detay olarak… Marlboro Man karakterini oynayan tüm oyuncular akciğer kanserinden öldü.

Marlboro+man

Facebook Twitter Digg Delicious

22 Mayıs 2015 tarihinde yayınlandı.