Marslı / Andy Weir

New York Times “En Çok Satanlar” listesinde 12. sırada yer alan, The Wall Street Journal’ın “Son yılların en iyi bilimkurgu romanı” olarak nitelendirdiği Marslı’yı bir solukta okudum. Bir soluğum dört gün sürmese de, 400 sayfalık bir kitap için normal. Ayrıca bu süreye, beğendiğim kitapların bitmemesi için yaptığım oyalanmalar da dahil.

marsli-kitap

Andy Weir

Kitabın yazarı, bir bilgisayar programcısı. 15 yaşından beri programlamayla uğraşmış; AOL, Blizzard gibi büyük şirketlerde çalışmış. Hatta Warcraft 2‘nin de yapımına katkıda bulunmuş. Bir Fizikçinin oğlu olan Weir, Arthur C. Clarke, Isaac Asimov gibi ünlü bilimkurgu yazarlarının kitaplarıyla büyümüş. Aslında Weir’in hem genetik hem de kişilik olarak kusursuz bir “Nerd” olduğunu söylemek yanlış olmaz.

maxresdefault

Marslı, Wier’in ilk çalışması değil. Bundan bir kaç yıl önce yayınladığı “The Egg (Yumurta)” isimli kısa öyküsüyle ilk defa adını duyurmuş. Öykü, çeşitli YouTube animasyonlarına ve tek kişilik bir sahne oyununa konu olmuş.

Wier, diğer öyküleri gibi Marslı’yı da önceleri web sitesinden ücretsiz olarak ve bölümler halinda yayınlar. Ancak kitaba gösterilen büyük ilgi karşısında kitabın yayın haklarını satın alır. Kitap, şu anda Alien‘ın yönetmeni Ridley Scott tarafından sinemaya uyarlanmakta.

The-Martian-man-on-Mars-Stimulated-Boredom

Kitabın Eleştirisi

Olumlu: Sürükleyici, akıcı ve sade bir dille yazılmış. Kitabı okurken, bir romandan daha çok bir Hollywood filminin transkriptini okuduğunuzu düşünüyorsunuz.  Diyaloglar, geçişler, karakterler hep sinema filmi tadında.

Olumsuz: Kitaptan beklentim, Mars’ta yalnız kalan birinin izolasyonu ve gittikçe kötüleşen psikolojisi etrafında dönen bir bilimkurgu romanı olmasıydı. Maalesef kitap, bir gezegende tek başına mahsur kalan birinin yalnızlığını, ruh halini, buhranını tasvir etmede başarılı değil. Kahramanımız, gerçekçi olamayacak derecede “laylaylom”. Ayrıca ana karakterin, kitap boyunca ekipman ile verdiği mücadelede çok fazla teknik detaya girilmiş ve yer yer çok uzatılmış.

Facebook Twitter Digg Delicious

31 Mayıs 2015 tarihinde yayınlandı.