PHP 7’nin Getirdikleri

2015’in sonlarına doğru yayınlanması beklenen PHP 7 köklü sayılabilecek değişikliklerle beraber geliyor. Bu makalede bunların bir kaçına bakalım. Şunu hatırlatmak da fayda var; buradaki özelliklerin bazıları onaylanmış değil. Yani son dağıtım sürümünde bazı özellikler olmayabilir ya da farklı olabilir.

Spaceship (Uzay Gemisi) Operatörü

İki değeri karşılaştırarak; her iki değer eşitse “0”,  soldaki değer büyükse “1”, sağdaki değer büyükse “-1” döndürür. Örneğin;

Null Coalesce Operatörü

Eğer bir değişkenin içeriği varsa belirtilen değeri almak, yoksa varsayılan bir değer atamak için en kısa şekilde Ternary operatörünü kullanıyorduk.

PHP 7 ile birlikte gelen Null Coalesce operatörüyle bu dizilimi aşağıdaki şekilde daha kısa ve anlaşılır şekilde yazabiliyoruz. Eğer GET ile gelen değişken NULL değilse içeriği $adsoyad değişkenine ata yoksa $adsoyad değişkenine ‘Hiç Kimse’ değerini ata.

Anonim Sınıflar

Anonim fonksiyonlara benzer olarak “on-the-fly” sınıf tanımlama özelliği. Bir sınıfın yalnızca bir kere kullanılacağı bir senaryoda kullanılabilir. Örnek olarak;

Dönüş Tipleri

Fonksiyonlarda parametre ve dönüş tipleri belirtilebilinir. Kullanımız zorunlu olmamakla beraber PHP’nin kod okunabilirliği yönündeki büyük bir eksikliği gidermesi açısından önemli. Örnek olarak;

Performans / PHPNG

PHPNG (Next Generation = Yeni Nesil) teknolojisi ile PHP şimdiye kadar hiç olmadığı kadar hızlı olacak. Yapılan ilk testlere göre Wordpress %20, Drupal %11.7 oranında daha hızlı çalışıyor. Henüz emekleme aşamasında olan yeni nesil teknolojinin performansının ilerleyen sürümlerde aratacağından şüphe yok.

Performans / JIT

JIT mimarisinin temel prensibi, Zend Opcode’un dinamik olarak derlenerek bir sonraki istekte daha hızlı çalışmasının sağlanması. Henüz PHPNG’ye tam olarak entegre edilmedi ama Zeev Zuraski’nin yaptığı çalışmalarda sonuçların kendisini ne kadar heyecanlandırdığını görebilirsiniz.

php7

Kaynakça
1. 
http://zsuraski.blogspot.com.br/2014/07/benchmarking-phpng.html
2. https://wiki.php.net/rfc#php_70
3. http://www.phpclasses.org/blog/post/242-PHP-7-Features-and-Release-Date.html
4. https://pages.zend.com/ty-infographic.html

Facebook Twitter Digg Delicious

27 Mayıs 2015 tarihinde yayınlandı.