PHPKonf 2015 İzlenimlerim

Seminer, konferans, kokteyl, kına gecesi, nişan, düğün; bu yaşıma kadar mümkün olduğunca kaçtığım sosyal aktivitelerdi. Kına gecesini bilmem ama mesleğimle ilgili seminerlere ve konferanslara hiç gitmemiş olmanın bana kaybettirdiklerini daha yeni görmeye başlıyorum.

Bu yıl ikincisi düzenlenen PHPKonf için tabularımı yıktım ve katılma kararı aldım. Gitmeden önce internette, 15 Dolar’lık katılım ücreti için “O paraya beş tane kitap alırım” gibi yorumlara rastlamıştım. Bakın, sosyal bir aktiviteyi kitap okumayla kıyaslıyorsanız, zaten “Sen gelme ulan ayı“.

phpkonf

Beşiktaş’ın merkezî bir konumunda bulunan Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen ve iki gün süren PHPKonf gerçekten dolu dolu içeriğe sahipti. Yerli ve yabancı uzmanların deneyimlerini dinlemek, dinlerken beyin fırtınası yapmanıza ve eve dönüp bilgisayar başına oturduğunuzda vizyonunuzun belki biraz daha ileriyi görmesine vesile oluyor.

Elimde olmayan nedenlerden dolayı konferansın sadece ilk gününe katılabildim. Hatta ilk günü de tamamlayamadım. Bu yüzden gördüğüm kadarıyla izlenimlerimi aktarmaya çalışacağım.

Konferans, Zend‘den Cal Evans‘ın “Going Pro” isimli keynote’u ile başladı. Enerjik sunumuyla sabah uykumuzu açtı. “Bir yazılımcıyı profesyonel yapan, iyi para kazanması mıdır?” sorusunu sordu, cevapladı. Evans’tan aklımda kalan en güzel cümle şu oldu:

“Müşteriye asla fiyat aralığı vermeyin; örneğin 500 Dolar ile 1000 Dolar gibi. Eğer müşterinin kulağına 500 Dolar bir defa değerse, 1000 Dolar’ı unutabilirsiniz.”

20150725_092102

Cal Evans / Zend

İkinci olarak, Jordio Boggiano‘nın “Composer Best Practices” isimli sunumu yer aldı. Composer paket bağımlılıklarından ve Semantic Versioning‘den örneklerle bahsetti. Sönük geçen ve sıkıcı bir sunumdu.

20150725_105944

Jordi Boggiano

Üçüncü konuşmacı Emir Karşıyakalı, aslında uzun bir sunum hazırlamış ancak bazı nedenlerden dolayı kısaltmak zorunda kalmış. Buna rağmen, dinleyiciler olarak mesajı aldık: “Topluluk içinde kalın”.

20150725_114945

Emir Karşıyakalı’nın “Modern PHP” İsimli Sunumundan

Dördüncü konuşmacı Akın Moroğlu, katılımcıyı içine alan başarılı bir sunum yaptı. Konuşmasının en beğendiğim yönü, kendisine ve eğitim sistemine getirdiği samimi, egodan uzak özeleştirilerdi. Zaten bildiğim ama Akın’ın konuşmasıyla yeniden hatırladığım şey, başarının ve yaratcılığın yolunun çok iyi kod yazmaktan geçmediğiydi.

20150725_120223

Akın Moroğlu

Öğle arasından sonraki ilk konuşmacı Frank de Jonge, “Growing Your Filesystem” başlıklı sunumuna, Hollandalı olduğu halde gay olmadığı mesajını vermek için kız arkadaşının fotoğrafını gösterek başladı.

İçerik olarak bilgilendirici ve başarılı bir sunumdu. Kendisi -aslında bir “abstraction” kütüphanesi olan- açık kaynaklı FlySystem‘in yazarı. PHP ile dosya girdi / çıktı işlemlerindeki zorluklara değinirken, FlySystem’in bunlara getirdiği çözümü örnekleriyle birlikte açıkladı.

20150725_132917

Frank de Jonge

Ne yazık ki etkinliğin bundan sonraki bölümlerine ben de katılamadım. Bir eleştiri olarak, simultane tercümanlardan bir tanesi çok başarılıyken diğeri gerçekten kötüydü. Hayır, “gerçekten” kötüydü. Çeviriyi ikinci tercüman devraldığında, kulaklığı çıkarıp sunumu yarım yamalak İngilizceniz ile dinleyerek daha iyi anlıyordunuz; düşünün.

Genel olarak PHPKonf, organizasyonundan konuşmacılarına kadar her şeyiyle dört dörtlük bir etkinlikti. Bundan sonraki PHPKonf etkinliklerini ve IstanbulPHP Meetup’larını kaçırmayın derim.

Facebook Twitter Digg Delicious

26 Temmuz 2015 tarihinde yayınlandı.