Radyasyonun Faydaları

19. Yüzyılın başlarında insanlar, zindelik verdiği, cildi güzelleştirdiği ve çeşitli hastalıklara iyi geldiği gerekçesiyle radyoaktif maddeler kullanmaya başladı. Yaptıklarının büyük bir hata olduğunu anladıklarında ise artık çok geçti.

Radyum elementi, ilk defa 1898 yılında iki kimyager tarafından laboratuvar çalışmaları sonucunda keşfediliyor. 1900’lü yılların başlarında, radyoaktivitenin canlı hücreleri üzerindeki zararları bilinmediği için kısa sürede yaygınlaşarak gündelik ürünlerde kullanılmaya başlanıyor.

İlk olarak, 1918 yılında Dr. William J. A. Bailey tarafından, yandaki fotoğrafta gördüğünüz Radithor isimli ilaç üretiliyor. Ürünün üzerinde açıkça “Sertifikalı Radyoaktif Su” yazıyor. radithor1Zindelik, zihin açıklığı verdiği, cinsel gücü arttırdığı vb. söylentilerle oldukça pahalıya satılan bu ilaç, özellikle zengin kesim arasında çok ilgi görüyor.

Bu ilacı kullananlardan birisi de ünlü golf oyuncusu ve sporcu Eben Byers‘tır. Byers, 1927’de kolundaki küçük bir incinme yüzünden doktora gider ve doktorun tavsiyesiyle Radithor kullanmaya başlar.

İlk başlar da ilaçtan o kadar memnundur ki ilacın dozunu günde üç şişeye çıkarır. Byers, toplamda 1400 şişe Radithor içer ve 1932 yılında radyasyon zehirlenmesinden vefat eder. Kemiklerinden ve cesedinden bugün bile hala radyasyon yayılmaktadır ki kendisinin mezarı bu yüzden izole edilmiştir.

Daha sonraları, Radithor’un üretici Dr. William J. A’nın Harward Üniversitesi’nden atılmış sahte bir doktor olduğu ortaya çıkar ancak kendisi çoktan köşeyi dönmüştür bile.

Radyum’un kullanımı medikal sektörden, diğer sektörlere de hızlıca yayılır. Bunların arasında kozmetik, gıda, elektronik aletler de yer alır. Aşağıdaki fotoğrafta (sözde) cildi güzelleştiren Radyum’lu bir makyaj ürünün reklamını görüyorsunuz.

5389702258_118a7c549b_o

Aşağıdaki reklamda da radyasyonlu böcek spreyi ve mobilya parlatıcı ürünü var.

getimage

Özellikle zengin ve elit kesimin ilgi gösterdiği Radyum’lu ürünlerden biri de aşağıda gördüğünüz radyasyonlu çikolata!

chocolate-with-radium

Radyum furyası, doktorların radyasyonun zararlı olduğunu iddia etmesiyle birlikte yavaş yavaş tartışılmaya başlanıyor. Bu sırada tarihte “Radyum Kızları” olarak bilinen, Radyum’lu ürün imal eden fabrikalarda çalışan kızlar yavaşça hastalanmaya veya erimeye başlıyor. Buna rağmen 1980’li yıllara kadar Radyum hala bazı ürünlerde kullanılmaya devam ediliyor. Aşağıda Radyum Kızları’ndan biriyle ilgili yapılmış haber yer alıyor.

radium dial36

Facebook Twitter Digg Delicious

31 Temmuz 2013 tarihinde yayınlandı.