ReactOS: Ücretsiz Windows Alternatifi

Başlık biraz iddialı oldu sanırım. Zira son kullanıcı için Windows’a gerçek anlamda alternatif olabilecek bir işletim sistemi piyasada bana göre bulunmuyor. Evet, Linux dağıtımları ve Mac OS X de buna dahil. ReactOS‘u ilgi çekici yapan, şu anda benzeri olmayan bir proje olması.

Öncelikle ReactOS, sanılanın aksine Windows arayüzüne sahip bir Linux dağıtımı değil. Evinizde ve işyerinizde kullandığınız Windows’un temeli olan Windows NT mimarisine sahip. Zaten projenin temel amacı, Windows sürücülerinin ve uygulamalarının üzerinde çalışabileceği açık kaynaklı ve ücretsiz bir işletim sistemi oluşturmak.

scr-reactos

ReactOS’u yıllardır takip ediyorum. Aradan geçen süre içinde uygulama uyumluluğu açısından büyük yol katettiğini söyleyebilirim. Bir kaç gün önce VMWare imaj dosyasını indirerek test ettim. Performans açısından oldukça tatmin edici. Görsel arayüzü ise benim gibi Windows 7’yi bile klasik temayla kullananlar için gayet güzel.

Proje hala geliştirme ve test sürecinde olduğundan, kurumsal anlamda kullanılmamalı. Lisans sorunu yaşamak istemediğiniz ve sadece internete girmek, müzik dinlemek gibi basit işlerde kullanabileceğiniz eski bilgisayarlar için ise rahatlıkla kullanılabilir.

Facebook Twitter Digg Delicious

21 Temmuz 2013 tarihinde yayınlandı.