Sessiz Mouse Nasıl Yapılır?

Hani çocukken gürültü yaptığınızda “Evladım yapma şunu, kafam şişti” diyen yaşlılar vardı ya… İşte bazen 35’inize bile gelmeden o amcaları anlama fırsatınız olur.

Hayatımın bilgisayar başında geçmesinden midir bilinmez, fare tıklaması sesine karşı bir antipati geliştirdim. Öyle ki, tık sesi duymamak için bazen yapılacak işleri erteliyordum. Bir saat kadar fare tıklaması dinlemek, beni bir Jack Torrance haline getirebiliyordu.

tumblr_ncjmi5zUPz1rp0vkjo1_500

Sessiz mouse arayışlarım, girdiğim dükkanlarda “Tık sesi yapmayan mouse var mı?” diye sormamın akabinde tezgahtarların bıyık altından gülüşmeleriyle son buldu. İnternette bir kaç tane ürün buldum; birini gözüm tutmadı, diğeri biraz tuzlu.

Araştırmalarım sonunda SnapGuide’ın bir makalesine rastladım ki, yazdığına göre herhangi bir standart fareyi sessiz hale getirebiliyorsunuz. Ben de kolları sıvayıp bu tekniği kendi farem üzerinde uyguladım ve ekran görüntüleriyle beraber deneyimlerimi paylaştım.

Modifikasyon yapacağım fare, kablosuz A4 Tech G7 630 modeli. İhityacımız olan aletler: Tornavida, bant, cımbız, makas, kedi.

sessiz-mouse-1

İlk olarak farenin vidalarını sökerek elektronik karta ulaşıyoruz. Bizim ilgileneceğimiz bölüm tuşların altına denk gelen switch kapağı olacak.

sessiz-mouse-2

Üzerinde beyaz bir plastik bulunan zımbırtının (switch) kapağını araya tırnağınızı sokarak açıyoruz. Dikkat! Kapağı çıkarmaya çalışırken switch’i bütünüyle karttan sökmemeye özen gösterin.

sessiz-mouse-3

İşte bizim ses çıkaran yaramazımız burada… Şimdi küçük bir bant parçası kesiyoruz.

sessiz-mouse-4

Kestiğimiz bandı, metal düzenekte bulunan tırnağın altına gelecek şekilde yapıştırıyoruz. Hayır, fotoğrafta bandın tırnağı da kapladığını biliyorum. Hangi metodun daha iyi sonuç vereceğini görmek için bir kaç farklı yöntem denemiştim. Bandın, düzeneğin dışına taşması ise hiç sorun değil.

sessiz-mouse-5

Şimdi switch kapağını tekrar takacağız. Cımbızımız ile beyaz plastiği switch kapağına tekrar tekrar yerleştirin. Bu arada bu beyaz plastiğin çok kolay kaybolabildiğini ve bir buçuk saatinizi yerlerde sürünerek geçirebileceğinizi hatırlatmakta fayda var.

sessiz-mouse-6

Switch kapağını tekrar takıyoruz ve aynı işlemleri farenin sağ tuş switch’ine de yapıyoruz.

sessiz-mouse-7

Hepsi bu kadar! Artık “0” (yazıyla sıfır) desibel ile çalışan bir fareniz var. Başlangıçta farenin tuşlarına normalden biraz daha baskı uygulamanız gerekebilir ancak switch zamanla alışarak uygun bir rahatlığa kavuşuyor. Diğer yandan böyle bir kullanımı çok “kullanışlı” bulmayabilirsiniz. Şahsen ben sonucundan çok memnun kaldım.

Facebook Twitter Digg Delicious

01 Kasım 2015 tarihinde yayınlandı.