Tozlu Raflar

80’liler bence her açıdan şanslı bir nesildi. Elektronik müziğin, telefonların ve televizyonların doğuşuna tanıklık ettiler; her birinin heyecanını yaşadılar. Bir araya gelen iki insanın hiç konuşmadan cep telefonunu karıştırmadığı son nesildi 80’liler.

Bu jenerasyonun çok küçük ve belki de şanslı bir bölümü olarak biz, kişisel bilgisayar kavramının doğuşuna ve gelişmesine tanıklık ettik. İnsanların bilgisayarlarıı “kumar makinesi” zannedip, öğretmenlerin velilere “çocuklarınızı bilgisayarlardan uzak tutun yoksa ileride çöpçü olurlar” dediği bir zamanda Commodore 64 / Atari 800 XL / Amstrad ile başlayıp, Amiga 500, IBM XT / IBM AT ile devam eden ve günümüze kadar gelen bir sürecin bir parçasıydık.

Bu uzun süreçte aramızdan büyük çoğunluğu düştü. Bulduğu ilk kız arkadaşını, en büyük hobisine ve mesleğine değişebilecek insanlar dijital dünyadan silinip gitti. Aramızdan çok küçük bir bölümümüz güncel teknolojiyi eski heyecanıyla takip etmenin yanında hala emulatorler ile Amiga 500 oynar, eski oyun dergilerini karıştırır.

İşte bu maceradan “hayatta kalan”, severek takip ettiğim kişilerden biri Levent Pekcan. Kim olduğuna, neler yaptığına internette küçük bir araştırmayla ulaşabilirsiniz. Ben özet olarak aşağıdaki fotoğrafı koydum.

levent_pekcan

“Pilkisayar işinde iyi para varmış amuagoyum” diye sektöre sonradan girip Twitter’da yediği kebabın fotoğrafını paylaşan insanların “Teknoloji Yazarı” olduğu günümüzde, bir Levent Pekcan kolay bulunmuyor.

Kurucusu olduğu TeknoSeyir sitesinde güncel teknoloji haberlerinin yanı sıra, Tozlu Raflar başlığı altında “retro” incelemelere de yer veriyor. Bu incelemeler, 80 jenerasyonundan değilseniz bile “Kadim Eskiler’in” (Old Ones – Bkz: HP Lovecraft) neler gördüklerini ve belki de neler çektiklerini anlamanız açısından yararlı olabilir.

Facebook Twitter Digg Delicious

27 Şubat 2014 tarihinde yayınlandı.