X-Oyun Dünyası Arcade Station

Yüksek kalite grafiklere sahip ama içi bomboş konsol oyunlarından ya da sağa sola parmak sürttüğünüz mobil oyunlardan sıkıldıysanız, köklerinize dönmeye başlayacaksınız demektir. Peki bu dönüşüm süreci kanlı mı olacak, kansız mı?

Atari salonlarındaki oyunları bilgisayarında çalıştırmak isteyen ama nasıl yapılacağını bilmeyen geniş bir kullanıcı kitlesi var. Bu yazı aslında daha çok bu kitleyi hedefliyor.

“Geek” kullanıcı kitlesi zaten emulatorler aracılığıyla eski oyunları günümüzde oynayabiliyor. Ancak bu kullanıcıları da başka “psikolojik” sorunlar bekliyor. Klasik oyun bağımlıları tutucudur, mükemmeliyetçidir; arcade oyunlarını bilgisayar ekranında, klavye ve fare ile oynamak istemez.

İnternette dolaşırken rastladığım X-Oyun Dünyası – Arcade Station isimli cihaz her iki kullanıcı kitlesine de hitap eden bir ürün. Aslında Arcade Station, “tak-çalıştır” özellikteki bir emulator bilgisayarı. Anladığım kadarıyla içeriğinde özel arayüze sahip bir MAME emulatoru ve ek olarak da bir PSX emulatoru bulunuyor.

arcade-station-1

Bana göre cihazın en büyük artısı, iki kişilik “Arcade Pad” düzenine sahip olması. Gördüğüm kadarıyla kol ve düğmeler de kaliteli malzemeden yapılmış.

arcade-station-3

Görüntü çıkışı olarak VGA portunu kullanan Arcade Station’ı ister televizyona ister monitöre bağlayarak kullanabiliyorsunuz.

arcade-station-2

Satıcının yazdığına göre, ürünü satın alanların arasında sanat, spor camiasından ünlü kişiler de varmış. Cihaz, 650 TL gibi (bana göre çok uygun) bir fiyata sahip. Bugün alacağınız en ucuz akıllı telefon bile bu fiyatın üzerinde. Ek bilgi olarak; Arcade Station’ın ince kabin olarak tasarlanmış bir varyasyonu ve jetonla çalışan ticari sürümleri de mevcut.

Cihazın ne kadar stabil olduğunu, satış sonrası desteğin ne derece olduğunu bilemem. Ama ilk izlenim olarak güzel ve beğendiğim bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Türk yapımı, bu tür projelerin de desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Satıcının tüm ürünlerine ulaşmak için: http://x-oyundunyasi.sahibinden.com/

Facebook Twitter Digg Delicious

31 Mart 2014 tarihinde yayınlandı.