"Şüphe duymayan, hakikati bulamaz." - İmam-ı Gazzâlî

Blog Yazılarım

Joyetech eGo AIO

Elektronik Sigara Deneyimim

15 yıllık sigara tiryakisi olarak, elektronik sigara ile artık dumansız hava sahasına giriş yaptım. Sigarayı bırakmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

Ağu

27

geo-dergisi-0

GEO Dergisi Ocak Sayısındaydım

Ocak ayında çıkan haberi, siteme ancak Ağustos ayında girebiliyorum çünkü Mass Effect 2'yi bitirmek, çöpleri karıştıran sokak kedilerin fotoğraflarını çekmek gibi çok önemli işlerim vardı.

Ağu

6

elasticsearch-logo

Elasticsearch

İş gereği, son dönemde Elasticsearch'e hızlı bir giriş yapmak zorunda kaldım. Bu konudaki Türkçe doküman eksikliğini de biraz olsun kapatmaya yardımcı olması adına, Elasticsearch'i öğrenme sürecindeki notlarımı paylaşmak istedim.

Tem

11

fs1000a-verici

Radyo Dalgaları ile Veri Aktarımı Deneyi

Daha önceki iki yazımda, Arduino ve RTL-SDR ile ilgilendiğimden bahsetmiştim. Elimdeki iki cihaz ile neler yapabileceğimi düşünürken, deneysel olarak yaptığım bir veri aktarımı çalışmasını da paylaşmak istedim.

Haz

8

php-reports-main

PHP Reports ile Raporlama

Neredeyse 1998 yılından beri Delphi ile yazılım geliştiriyorum. Masaüstü yazılımların en güçlü yönlerinden biri de raporlama konusunda FastReport, QuickReport gibi sağlam araçlara sahip olmaları.

Nis

12

PhpStorm_400x400_Twitter_logo_white

PhpStorm

Bir PHP programcısının geliştirme ortamının evrimi, genellikle Dreamweaver gibi uyduruk WYSIWYG yazılımlarla başlar, metin editörleri ile devam eder ve bir IDE ile son bulur. Ben de yıllardır Notepad++ kullanıyorum. Ne var ki Notepad++ zamanla ihtiyaçlarımı karşılamamaya başladı ve yeni bir geliştirme ortamı için arayışa başladım. Bu arada da kendi Metin Editörü / IDE deneyimlerimi paylaşmak istedim ki belki başkalarına da yol gösterici olur.

Şub

29

sdrsharp

SDR / Software Defined Radio (Yazılım Tabanlı Radyo)

Elektroniğe olan ilgim bir zamanlar Arduino ile başlayıp bir kaç hafta sürmüş ve kısa sürede bitmişti. Bugünlerde keşfettiğim RTL-SDR (Software Defined Radio) yani Yazılım Tabanlı Radyo, gerçek anlamda ilgimi çekti. Hala SDR ile ilgili çeşitli makaleler okuyor ve araştırmalar yapıyorum. Bu yazıda da şimdiye kadar olan deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Ara

2

frabz-unit-testing-aint-nobody-got-time-for-that-2e436b

PHP’de Birim Testi (Unit Testing)

Aralarına benim de dahil olduğum bir çok yazılımcının, kullanıcılardan en sık duyduğu cümle "Bir tarafı yaparken diğer tarafı bozuyorsun" olsa gerek. Aslında bu da her ne kadar literatürde Cowboy Coding olarak geçen bir yazılım geliştirme disiplini olsa da, "olması gereken" bir yaklaşım değil. Demek ki, bir yazılım son kullanıcıya gitmeden önce test edilmeli. İşte bu noktada Birim Testi (Unit Testing) kavramı karşımıza çıkıyor.

Kas

10

5914061290_255876276f

Sessiz Mouse Nasıl Yapılır?

Hani çocukken gürültü yaptığınızda "Evladım yapma şunu, kafam şişti" diyen yaşlılar vardı ya... İşte bazen 35'inize bile gelmeden o amcaları anlama fırsatınız olur. Hayatımın bilgisayar başında geçmesinden midir bilinmez, fare tıklaması sesine karşı bir antipati geliştirdim. Öyle ki, tık sesi duymamak için bazen yapılacak işleri erteliyordum. Bir saat kadar fare tıklaması dinlemek, beni bir Jack Torrance haline getirebiliyordu.

Kas

1

20150725_132917

PHPKonf 2015 İzlenimlerim

Seminer, konferans, kokteyl, kına gecesi, nişan, düğün; bu yaşıma kadar mümkün olduğunca kaçtığım sosyal aktivitelerdi. Kına gecesini bilmem ama mesleğimle ilgili seminerlere ve konferanslara hiç gitmemiş olmanın bana kaybettirdiklerini daha yeni görmeye başlıyorum.

Tem

26

parantez-programlama

Programlamada Parantez Stilleri

Bir süre önce, kendi yazdığım kod ile açık kaynaklı kodları karşılaştırdığımda, açık kaynaklı projelerin kodlarının daha "temiz" göründüğünü farkettim. Bu farkın çeşitli sebepleri vardı ama en önemlisi parantez / hizalama stillerindeki farklılıktı.

Tem

6

opencart-logo-solution-solved

OpenCart Ödeme Metodu Geliştirme

Bu yazıda, OpenCart için basit bir ödeme metodunun nasıl geliştirileceğinden kısaca bahsedeceğim. OpenCart sürümü olarak 2.x kullandım ancak mimari pek değişmediği için 1.x sürümünde de -belki küçük farklılıklarla- uygulayabilirsiniz.

Haz

21

marsli-kitap

Marslı / Andy Weir

New York Times "En Çok Satanlar" listesinde 12. sırada yer alan, The Wall Street Journal'ın "Son yılların en iyi bilimkurgu romanı" olarak nitelendirdiği Marslı'yı bir solukta okudum. Bir soluğum dört gün sürmese de, 400 sayfalık bir kitap için normal. Ayrıca bu süreye, beğendiğim kitapların bitmemesi için yaptığım oyalanmalar da dahil.

May

31

ionic-0

Ionic Framework Dersleri – I

Hybrid mobil uygulama geliştirme teknolojilerini dikkatle takip etmeye çalışıyorum. Ionic Framework, Hybrid uygulama çatılarının arasında şimdilik yükselen yıldız olarak görünüyor.

May

27

php7

PHP 7’nin Getirdikleri

2015'in sonlarına doğru yayınlanması beklenen PHP 7 köklü sayılabilecek değişikliklerle beraber geliyor. Bu makalede bunların bir kaçına bakalım. Şunu hatırlatmak da fayda var; buradaki özelliklerin bazıları onaylanmış değil. Yani son dağıtım sürümünde bazı özellikler olmayabilir ya da farklı olabilir.

May

27

objectifying_4

Kapitalizm’in Sigara Oyunları

Sigara; geçici veya kalıcı hasarlar bırakan, süründüren, öldüren, bağımlılık yapan bir uyuşturucu olmasına rağmen, günümüzde devlet eliyle satılmakta. Çünkü Batı'nın Kapitalist çarklarının büyük bir bölümü sigara sektöründedir. En sevdiğiniz film karakterinin sigara içiyor olması bir rastlantı değil.

May

22

maddogmccree-1

Mad Dog McCree

Çocukluğumda, ağabeyim Fenerbahçe Pyramid eğlence merkezindeki Fame City'e götürmüştü beni. Mekan sanıyorum sonradan kapandı ama o dönemde çocuk olanlar için Fame City'nin anlamı büyüktü. İçeride Atari salonlarında göremeyeceğiniz kalitede Arcade oyunları vardı.

Kas

7

iam-03

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Çocukluğumda Indiana Jones (Kamçılı Adam) olmak istiyordum ama şartlar elvermedi. Durumumuz yoktu, kamçı alamadık. Hadi kamçıyı aldın, "adam" olmak daha zor işti. Bu yüzden sümsük işi bilgisayarcılığı seçmek zorunda kaldım. Yoksa şimdi Musa'nın Kayıp Sandığı'nın peşinde koşuyor olabilirdim.

Ağu

9

debug2

Android’de Phonegap Hata Ayıklama

Eğer JAVA ile Android uygulaması geliştiriyorsanız, Debugging (Hata Ayıklama) veya Profiling ihtiyaçlarınız sıkıntı yaratmayabilir ama söz konusu "Hybrid" olarak tabir edilen mobil uygulamalar olduğunda işler biraz değişiyor.

Tem

7

solaryum-01

Solaryum Tecrübelerim

Solaryuma gitmek isteyip de çekinceleri olan ya da solaryumla ilgili merak ettiği sorulara cevap arayanlar için kendi tecrübelerimi soru-cevap tarzında paylaşmak istedim. Hayır, fotoğraftaki ben değilim.

May

25

cat_horror_movies

Tutmayan 9GAG Gönderilerim

Tutmasını geçtim, kimsenin görmediği gönderilerim... Bir gün ana sayfaya da çıkarız belki. 

May

7

2

X-Oyun Dünyası Arcade Station

Yüksek kalite grafiklere sahip ama içi bomboş konsol oyunlarından ya da sağa sola parmak sürttüğünüz mobil oyunlardan sıkıldıysanız, köklerinize dönmeye başlayacaksınız demektir. Peki bu dönüşüm süreci kanlı mı olacak, kansız mı?

Mar

31

seraph

The Matrix ve Teoloji

The Matrix, aslında teolojik verilerin basit bir uyarlarması. Basit diyorum çünkü karakterlerin adları, yer isimleri bile değiştirilmeden filme direkt olarak aktrılmış.

Mar

23

100_2673

Python 5

Piyasada bir sürü gamepad ve joystick varken neden 90'lardan kalma Python 5? Birincisi, gamepad benim için joystick'in yerini dolduramayan kullanışsız bir oyun kumandasıydı her zaman. Yeni nesil konsollarla birlikte mecburen kullandık.

Mar

18

super_frog

Amiga 500 Programlama

Öncelikle 2014 yılında kim / neden Amiga programlama ile ilgilenir, önce bunun cevabını vereyim. Ya kökleriniz eskidedir; 30'unuzdan sonra geri dönmeye başlarsınız. Ya da ruh hastasısınızdır; birşeyi yapmak için mantıklı bir nedene zaten ihtiyacınız yoktur.

Mar

8

img0977x

Commodore.gen.tr

İlgilendiğiniz bilgisayar ve teknoloji konuları; "Hangi Ayfon'u alayım?", "Bilgisayarım mı çökeldi?" konseptinin dışındaysa, internette hepsi birbirinin aynı siteler arasında boğuluyorsanız, Commodore.gen.tr dijital yalnızlığınıza çözüm olabilir.

Mar

2

levent_pekcan

Tozlu Raflar

80'liler bence her açıdan şanslı bir nesildi. Elektronik müziğin, telefonların ve televizyonların doğuşuna tanıklık ettiler; her birinin heyecanını yaşadılar. Bir araya gelen iki insanın hiç konuşmadan cep telefonunu karıştırmadığı son nesildi 80'liler.

Şub

27

IMG_1253

GSM Modem Kurulumu

Cep telefonunuza gelen "başlıksız" (yani normal bir cep telefonu numarasından gelen) mesajları bilirsiniz. "Bilmem ne için son fırsat" ya da "Kredi kartı borçlarınızı taksitlendiriyoruz" gibi... Bu tür toplu gönderimleri yapanlar, daha düşük maliyetli olması için bir "SMS Gateway" kullanmak yerine gönderimlerini SIM kart üzerinden yapıyorlar. İşte bu yazıda, bu tür toplu SMS gönderimlerinde ve bir çok ticari alanda yaygın olarak kullanılan altyapıya "kuşbaşı" bakacağız.

Oca

16

Red-cyan-blue-Plastic-Framed-3D-Dimensional-3D-glass

Düşük Maliyet ile 3D Gözlükle Oyun Keyfi

PC oyunlarını, sadece 10 TL masraf yaparak 3D gözlükle oynamak ister misiniz? Bu yazıda adım adım yapmanız gerekenleri ve bu sistemin artılarını / eksilerini göreceğiz. 

Eyl

26

polybius

Gizemli Bilgisayar Oyunu: POLYBIUS

1981 yılında Portland Oregon'daki atari salonlarında bulunan POLYBIUS isimli atari oyunu; oyuncuların uyku ve algı bozuklukları, paranoid sanrılar, hareket bozuklukları gibi geçici rahatsızlıklar yaşamaları nedeniyle, bir ay içinde salonlardan kaldırıldı.

Ağu

17

Arduino-uno-perspective-transparent

Arduino İle Kolay Elektronik

Elektronik öğrenmek istiyorsanız ama yeterli altyapınız yoksa ya da PIC programlama size fazla ağır geliyorsa, yine de hobi olarak ya da profesyonel anlamda elektronikle uğraşmak istiyorsanız Arduino elektronik kiti tam size göre.

Ağu

3

radithor1

Radyasyonun Faydaları

19. Yüzyılın başlarında insanlar, zindelik verdiği, cildi güzelleştirdiği ve çeşitli hastalıklara iyi geldiği gerekçesiyle radyoaktif maddeler kullanmaya başladı. Yaptıklarının büyük bir hata olduğunu anladıklarında ise artık çok geçti.

Tem

31

aaaaa1

Kedilerin Gözlerindeki Akıntı ve İltihaplanma

Özellikle yavru kedilerde görülen göz akıntıları ve iltihaplanmalar kedinin gözlerini kaybetmesiyle sonuçlanabilir ama eğer erken önlem alınırsa pisiniz kısa sürede iyileşebilir.

Tem

22

scr-reactos

ReactOS: Ücretsiz Windows Alternatifi

Başlık biraz iddialı oldu sanırım. Zira son kullanıcı için Windows'a gerçek anlamda alternatif olabilecek bir işletim sistemi piyasada bana göre bulunmuyor. Evet, Linux dağıtımları ve Mac OS X de buna dahil. ReactOS'u ilgi çekici yapan, şu anda benzeri olmayan bir proje olması.

Tem

21

216661_557986817556584_1515984202_n

Dövme (Tattoo) Tecrübelerim

Dövmeden kastımın "Tattoo" olduğunu belirttim ki arama motorlarından Ninjitsu meraklıları gelmesin. Dövme yaptırmak her zaman ilgimi çeken bir şeydi. Hayat koşuşturması ve benzeri nedenlerden ancak 32 yaşıma geldiğimde bu ilgi alanımı pratiğe dökme fırsatı bulabildim. Bu yazıda dövme maceralarım sırasında yaşadığım tecrübeleri paylaşacağım ki belki birilerine faydam olur.

Tem

18

near-death-experience

Ölüme Yakın Deneyim’im (Near Death Experience)

Bu yazı, bundan bir süre önce yaşadığım bir NDE (Near Death Experience / Ölüme Yakın Deneyim) deneyimi ve bu deneyimimin ardından yaptığım araştırmaları ve bunlarla ilgili bilimsel verilerin yanı sırakişisel görüşlerimi de içermektedir.

Tem

17